Content in: Polski
Skwer Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej
W dniu 40. rocznicy powstania polskiej Solidarności, we Wrocławiu skwer przy ul. Rybackiej i Zachodniej otrzymał nową nazwę – „Skwer Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej”. W uroczystości brał udział m.in. ambasador Republiki Słowackiej Andrej Droba, któremu towarzyszył Maciej Kaczmarski, konsul honorowy Słowacji.
W ceremonii nadania nazwy brał udział także Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, Ivan Jestrab, ambasador Republiki Czeskiej oraz wojewoda dolnośląski i członkowie Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej.
Dziś zatrzymujemy się na przystanku „przyjaźń”. We Wrocławiu znamy to słowo bardzo dobrze i widzimy je w wielu kontekstach. W tamtych latach to właśnie Solidarność musiała przywrócić mu właściwy sens, zostało przez komunistów zużyte w młynach propagandy. Jesteśmy dumni, że w naszym mieście możemy upamiętnić Solidarność i przyjaźń Polsko-Czesko-Słowacką – mówił podczas uroczystości Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Miejsce ma upamiętniać znaczenie wzajemnej pomocy, współpracy i wspierania się obywateli na drodze tych trzech krajów do wolności i demokracji. W latach osiemdziesiątych XX wieku polscy dysydenci represjonowani przez władzę, aktywnie działali na rzecz budowy demokratycznego państwa. W tym wysiłku jednoczyli się z nimi opozycjoniści z Czech i Słowacji. Tak powstała Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka – unikalny na skalę światową międzynarodowy ruch społeczny.